komar
Informacje

Sposoby na uniknięcie ugryzień przez owady w lat

Latem, z powodu wyższych temperatur, można zauważyć większą ilość różnego rodzaju owadów. Szczególnie dotkliwe są ugryzienia komarów, których pełno jest wieczorami i nocą w miastach i na wsiach. Ugryzienia komarów powodują nieprzyjemne, często długo utrzymujące się swędzenie i opuchliznę. Zdarza się, że mogą po nich pozostawać ślady na skórze. Można się jednak uchronić przed częstymi ugryzieniami i ograniczyć ich liczbę. Oto sposoby na komary i inne owady na zewnątrz, do domu i do aplikacji na ciało.
W terenie, szczególnie koło zbiorników wodnych, jest owadów zdecydowanie więcej niż w centrum miasta. Zmniejszenie ich ilości dookoła osób przebywających na powietrzu mogą zagwarantować spirale na owady. Spiralę taką podpala się i ulatnia ona powoli dym, który odstrasza owady. Z racji charakterystycznego zapachu nie poleca się stawiania spirali zbyt blisko twarzy, a także dzieci i zwierząt domowych. Spirale są dobrym sposobem na ograniczenie ilości owadów, a także są stosunkowo tanie i łatwo dostępne.
Żeby nie dopuścić do dostania się owadów do domu można zainstalować moskitiery do okien i balkon. Istnieją różne rodzaje moskitier, od tych najprostszych do przymocowanych do stelaża. Moskitiery ze stelażem, które przypominają siatkowe drzwi poleca się do balkonów lub dużych okien. Moskitiery do kupienia nawet w osiedlowych sklepach nie są ruchome: składają się z rzepu na klej, który przymocowuje się do ramy okna oraz siatki, którą montuje się na ów rzep. Jest to rozwiązanie proste i tanie, z możliwością wyboru jakości moskitiery. Do pomieszczenia nie dostaną się wtedy ćmy, komary, chrabąszcze i inne owady. Jeśli jednak się dostaną z pomocą mogą przyjść różnego rodzaju spraye na owady oraz preparat do kontaktu. Przede wszystkim odstraszają one owady, ale mają także działanie dla nich trujące. Podobnie jak ze spiralą, należy unikać ich kontaktu z twarzą oraz ze zwierzętami domowymi.
Uchronić się przed owadami można także stosując kremy, spraye i olejki eteryczne na skórę. Mają one działanie odstraszające. Należy jednak wcześniej upewnić się na małym fragmencie skóry, że preparat ten nie wywołuje u osoby reakcji alergicznej. Kremy i spraye są szeroko dostępne w większości sklepów, aptek i drogerii. Olejki eteryczne należy uprzednio rozcieńczyć z wodą w proporcji od 5 do 10 ml olejku na 100 ml oleju bazowego i przelać do pojemnika. Działanie odstraszające na owady mają działanie olejki: trawy cytrynowej, goździkowy, paczulowy, eukaliptusowy, rozmarynowy i cedrowy. Do przygotowania takiego domowego specyfiku można także wykorzystać czystą wódkę zamiast oleju bazowego, w tej samej proporcji. Jego działanie utrzymuje się do 2 godzin.

Dodaj komentarz