elektronika
Elektronika

Jak mądrze korzystać z elektroniki

Nasz wiek jest zdominowany przez używanie elektroniki. Praktycznie niemożliwe jest żeby znaleźć kogoś kto nie korzystałby z elektroniki, przynajmniej w Europie. Pojawiła się ona w ludzkim życiu kilkadziesiąt lat temu i ze względu na ogromne ułatwienia oraz wygodę i rozrywkę, jaką wniosła w ludzkie życie, stała się nieodłączna od naszej codzienności. Nie wiadomo, co by się stało z ludzkością, gdyby tak wszystkie urządzenia elektroniczne nagle zniknęły. Jednak w porównaniu z rozwojem technologicznym ludzkości, rozwój biologiczny jest dużo wolniejszy. Nasze organizmy więc nie zdołały się jeszcze przystosować, poprzez dostosowanie organizmu do warunków środowiska w jakim żyjemy, do wszechobecności elektroniki i korzystania z niej. Na przykład nasze oczy nie zdołały się jeszcze przystosować do wielogodzinnego oglądania ekranów każdego dnia, jest to jednak tylko powierzchowna zmiana. Ważniejsze są te, które wiążą się ze zmianą stylu człowieka.
Wraz z postępem technologicznym człowiek coraz bardziej się indywidualizuje. Kiedyś praktycznie niewyobrażalne było, żeby człowiek żył sam. Grupa była potrzebna do tego, żeby zapewnić jednostkom byt, zdobyć pożywienie i zadbać o bezpieczeństwo. Dziś ludzie, dzięki między innymi elektronice coraz bardziej separują się od siebie. Coraz częściej zdajemy się na to, co możemy znaleźć w internecie niż na to, co mogliby nam powiedzieć nasi znajomi. Wędrując po obcym mieście nie pytamy już przechodniów o drogę, a sprawdzamy mapę w smartfonie.
Rzecz w tym, że nie wiemy do końca jakie będzie to miało efekty na nas. Jednak możemy znaleźć kilka wskazówek do tego, jak mądrze korzystać z elektroniki, żeby nie zgotować sobie problemów. Przede wszystkim tysiące lat doświadczenia ludzi, którzy żyli przed nami, a których zapiski posiadamy, mogą nas niejednego nauczyć. Elektronika to zupełnie nowe zjawisko w życiu człowieka, a jego życie, szczęście i zdrowie wcale nie zależy od posiadania elektronicznych urządzeń lub ich braku. Warto więc cały czas mieć na uwadze ludzką naturę, która nie zmieniła się wiele przez tysiąc lat. Owszem, styl życia człowieka się zmienia, zmienia się jego pożywienie, zmieniają się warunki w jakich żyje, mieszka itd. Jednak mózg i organizm ludzki kształtował się przez setki tysięcy lat. W obliczu tego kilkadziesiąt lat funkcjonowania elektroniki to nic nie znaczące mrugnięcie okiem. Nie warto więc zachłystywać się elektroniką, chociaż oczywiście warto z niej korzystać i cieszyć się nią.

Dodaj komentarz