plac budowy
Budownictwo

O co należy zadbać na placu budowy?

Plac budowy to miejsce specyficzne, które należy odpowiednio wyposażyć i zadbać o jego bezpieczeństwo. Nie tylko ze względu na znajdujące się na nim wartościowe przedmioty takie jak materiały czy narzędzia, ale także ze względu na przebywających na nim i wykonujących pracę robotników. Plac budowy powinien też być bezpieczny dla znajdujących się w jego okolicy innych budynków czy ludzi. W poniższym artykule opiszemy kilka rzeczy, o które koniecznie należy zadbać na placu budowy, aby uniknąć najczęściej występujących problemów.
Pierwszą sprawą jest należyte zabezpieczenie terenu budowy tak, aby chronić cenne materiały. Może nam się wydawać, że skoro budujemy się gdzieś na uboczu na wsi to nie musimy się martwić zabezpieczaniem narzędzi ani materiałów. Jednak nawet tam lepiej to zrobić, bo czasami i w ustronnych miejscach zdarzają się kradzieże. Wystarczy, że ktoś przyuważy budowę i powróci do danego miejsca w nocy, licząc na łatwy łup. Także należy zadbać o jakieś ogrodzenie, które będzie już pierwszym elementem powstrzymującym. Jeśli teren budowy jest duży możemy wynająć strażnika. Jeśli to mała budowa możemy rozważyć postawienie małego składziku i skrzynek na narzędzia, które będziemy zamykać na kłódkę. Jeżeli czujemy się szczególnie narażeni na kradzieże powinniśmy zadbać o większą ochronę, bo samo ogrodzenie i kłódka nie będzie stanowić odpowiedniego zabezpieczenia przed dobrze przygotowanym złodziejem.
Następną rzeczą jest bezpieczeństwo oraz komfort pracowników budowy. Należy zadbać o to, żeby wszystkie niebezpieczne miejsca były odpowiednio zabezpieczone, na przykład przy użyciu siatek do rusztowań budowlanych. W razie upadku jakiegoś przedmiotu z wysokości taka siatka zatrzyma ten obiekt i nie wyrządzi on krzywdy żadnemu pracownikowi ani szkód materialnych. Jeśli teren budowy znajduje się w miejscu ruchliwym, na przykład w mieście, należy odpowiednio zabezpieczyć granice terenu budowy tak, żeby przechodnie mogli swobodnie przechodzić obok niego bez narażania swojego zdrowia. Trzeba też zwrócić uwagę na toksyczne substancje w miejscu budowy. Ponadto pracownicy powinni mieć zapewnione odpowiednie wyposażenie, takie jaki robocze ubrania, kaski, maseczki przeciwpyłowe. Na niektórych placach budowy umieszcza się też specjalne kontenery jako pomieszczenia dla pracowników, w których mogą oni się przebrać czy zjeść posiłek. Istnieje też możliwość zamontowania pomieszczeń sanitarnych, w których pracownicy mogą wziąć prysznic.

Dodaj komentarz